Bitki Çeşitleri

Bitkili bir akvaryum tasarlamak mı istiyorsunuz? Akvaryumunuza daha biraz yeşillik ve kırmızı renkleri eklemek istiyorsanız, bu makale Size- Hobicilerimize karşılaşacağınız başlangıç seviyesindeki çeşitli bitki türlerine, tartışmasız en doğal şekilde sıralanarak genel bir bakış açısı sunacaktır.
Aquascaping, ilk adımda akvaryum tasarımınızı planlamak ve ardından akvaryum bitkilerini seçmekle başlar. Akvaryum bitkileri, tatlı su balıkları için mutlu ve doğal bir yuva yapar! Basitçe söylemek gerekirse, akvaryum bitkileri, tankınızı daha sağlıklı, daha istikrarlı ve daha güzel hale getirecektir. Akvaryum stabilitesi ve dengesinin faydaları çoktur. Su bitkileri, fotosentez adı verilen bir işlemle oksijen üretirler, karbondioksiti emerler ve atık maddeleri parçalarlar. Akvaryumunuza bitki eklemek, kaliteli bir akvaryum için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Bitkili bir akvaryum daha iyi görüntülenmiş balıklar demektir! Balıklarınız daha doğal davranacak, daha iyi yüzgeç ve daha yoğun renklere sahip olacaktır.
Akvaryum bitkileri seçmek sadece eğlenceli değil, aynı zamanda eğiticidir de. Su bitkilerinin türleri, bir bitkinin bölümleri ve bitki büyümesi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Su bitkileri seçim süreci genellikle daha zordur. Yeni bir akvaryumcu veya hatta bir tecrübeli hobiciler için, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda bitki çeşidi nedeniyle yeni bir manzara düzenlemek için bir dizi zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Akvaryum bitkileri hakkında pek çok kafa karıştıran terimler vardır:
• Emers bitkileri – Tanktaki su seviyesinin üzerinde büyüyen bitki türleridir (yaprakları, gövdeleri, çiçekleri).
• Submers bitkileri – Tamamen su altında yetiştirilmiş akvaryum bitkileridir.
Bu terimler bazen, su bitkilerinin tankınızda nasıl yetiştirilmesi gerektiği ile ilgili değil de, bitkinin balık akvaryumunuza gelmeden önce nasıl yetiştirildiğini ifade etmek için de kullanılabilir.
Bitkinin köklerini ve alt kısımlarını nemli tutmak için plastik tüpler, ambarlar veya jel peletler gibi bir çeşit büyüme ortamıyla torbalar içinde gelen bitkiler – Emers bitkilerdir. Akvaryumda Emers ortamda yetiştirilmiş bitkilere öncelik gösterilmelidir. Çünkü nemli, karasal ortamda büyüdüğü için enerjisi yerinde ve gövdesi küvetlidir. Tankınıza yerleştirildiğinde ilk adaptasyon sürecini daha kısa zamanda daha kolay ve sağlıklı atlatacaklardır.

Add Your Comment

× Canlı Destek