Yeni Zelanda’da kökenli, yavaş büyüyen bir su bitkisidir. Yeterli ışık ve besin verildiğinde yeşil yapraklardan oluşan, kalın bir halıya dönüşebilen mükemmel bir ön plan bitkisidir. Yapraklar küçük ve yuvarlaktır, herhangi bir nötr tonlu alt tabakayı güzel bir şekilde dengeleyebilen parlak yeşil renklidir.

Bu bitki Hemianthus Callitrichoides’e (HC / Dwarf Baby Tears) çok benzer ancak yapraklar daha büyüktür ve deneyimlere göre büyümesi genellikle daha kolaydır. Hobicilerimiz HC’yi yetiştirmekte sorun yaşıyorsa, Monte Carlo’yu denemenizi öneririz. pH: 6-7,5; Bakım: Orta; Işık: Ortadan Yükseğe; Co2: Önerilir


Bu bitkinin büyümesini düşük tutmak için yüksek aydınlatma ve Co2 ilavesi gereklidir. Dikey büyüyen ince saplar aydınlatma eksikliğinin bir göstergesidir, sararmış yapraklar ise beslenme yetersizliği anlamına gelebilir. İnce yapraklar da Co2 eksikliğine işaret edebilir. Bu bitki hızla büyüyebilir ve uygun koşullarda tutulduğunda düzenli budama gerektirebilir.
Bu bitki submers veya emmers formlarda büyüyebilir. Bu küçük bitkilerin kökleri ince olduğundan, alt tabakalara ekilmesi zor olabilir. Bu durumda, tankı su ile doldurmadan önce köklerin alt tabakaya tutunması için zaman tanıyan kuru çalışma yardımcı olabilir.
Ekimden önce bitkini doku kültürü jelinden arındırın. Bitkiyi suya batırarak jeli parmaklarınızla sıkabilirsiniz.

Add Your Comment

× Canlı Destek