High Tech Akvaryumları için Bitki Çeşitleri

“High Tech” Akvaryumları, güçlü aydınlatmaya sahip olan tanklardır. Bu güçlü ışık isteyen bitkilerin hızlı büyümesini sağlar, ancak bunu bol miktarda karbondioksit varsa sağlıklı bir şekilde yapabilirler. Yüksek teknolojili bir kurulumda CO2 bir difüzör aracılığıyla suya fokurdatılmasıyla sağlanmaktadırr.

By Ada

Çoğu “High Tech” akvaryum bitkileri, “Low Tech”  bir tankta (ilave CO2 içermeyen normal bir akvaryum) hayatta kalabilir. Gerçekten de, Rotala colorata veya Micranthemum “Monte Carlo” gibi “High Tech” olarak düşündüğümüz en canlı bitkilerden bazıları, CO2 veya parlak ışık olmadan gayet iyi büyüyecekler – sadece o kadar hızlı veya çalı gibi büyümeyeceklerdir. Rotala colorata söz konusu olduğunda, renkler o kadar canlı olmayabilir. Demek istediğimiz, sadece CO2 ilavesinin potansiyellerini tam olarak ortaya çıkarmaya yardımcı olabileceğinin farkında olmanızdır.

Bitkileri seçmek söz konusu olduğunda, onları yaprak boyutuna ve toplam bitki yüksekliğine göre gruplamak yararlıdır. “High Tech”  koşullarında hızlı  yetiştirilen ve bir halı hissi oluşturacak olan Micranthemum “Monte Carlo” gibi ince yapraklı, yavaş büyüyen bitkiler  ön plan için mükemmel seçenektir. Bir başka favori cüce saç çimi Eleocharis parvula’dır.

Yeni başlayanlar (veya fazladan uğraşmak istemeyenler) için önermediğimiz bazı popüler halı bitkileri, çok daha titiz, küçük yapraklı bir “Monte Carlo” olan HEMIANTHUS CALLITRICHOIDES ‘CUBA’ ve son derece yavaş büyüyen Glossostigma elatinoides’lerdir. İlki, potansiyel olarak cansız bölgelere yol açabilecek su parametresi dalgalanmalarına karşı çok hassastır; ikincisi, hızlı büyüme eksikliği nedeniyle yeni bir tankın ön kısmını diyatomlara ve diğer alglere eğilimli hale getirebilir.

Akvaryum’un orta kısımları için biraz daha yavaş büyüyen kök besleyiciler Cryptocoryne türleri ve parlak ışık altında etkileyici, nispeten büyük kırmızı yapraklara sahip Alternanthera türleri harika seçeneklerdir. İnci otu (Hemianthus micranthemoides), uygun şekilde budanırsa ortalarda yerleştirilen başka bir harika bitkidir. Doğru teşvik ve iyi ışıkla yoğun bir çalı oluşturabilir. Ön planda driftwood  veya kayalar kullanılıyorsa, epifitik bitkiler her zaman iyi bir seçimdir. Hobicilerin favorileri arasında Noel yosunu, Hygrophila pinnatifida ve eski güzel Java eğreltiotu (Microsorum pteropus) bulunur. Bucephalandra türleri de hardscaping peyzajı  için mükemmel ve güzel bir seçimdir.

Tankın arka planı en sevilen bitki kategorisini içerir – bunlar “High Tech”gövdeli bitkilerdir. Favoriler arasında Rotala rotundifolia “colorata,” Rotala macrandra, Rotala rotundifolia “Green,” ve Ludwigia sp. “Super red mini.” Parlak ışık altında, Ammannia pedicellata, bir akvaryum peyzajına ilginç, zengin sarı tonları aktaracaktır. Arka plandaki bitkilerle ilgili önemli nokta, onları yoğun bir şekilde dikmek ve yoğun bir fon oluşturmak için tank arazisinin büyük bir bölümünü kaplamasıdır. Hobicilere sık sık hatırlattığımız gibi, dallanmayı teşvik etmek için gövdeli bitkileri sık sık budamaktan üşenmeyin.

Umarız bu tanıtım yazısı, bitki seçimi söz konusu olduğunda biraz daha fazla yön sağlamaya yardımcı olmuştur. Clanaquascaping, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda bitki koleksiyonuna sahiptir. En başından itibaren bol ve sık dikmeyi unutmayın ve manzaranızdan sıkılırsanız işleri karıştırmaktan korkmayın!

Add Your Comment

× Canlı Destek